
Menu
3055 Preserve Drive, Oakville, ON L6M 0W7



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,400
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Stunning 2 GARAGE, 3 BED, 2+1 BATH Townhouse in "The Preserve". 1800 Sq Ft approx with Open Concept plan, neutral decor. Main Floor has separate Fam Room & Laundry. ++Curb appeal with stone, brick exterior, 2 Balconies! Huge Balcony off Kitchen and Balcony off Master Bed. BBQ Gas Line. 2nd Floor with Bright Eat-in Kitchen with Island Breakfast bar, Granite Counters, Stainless Steel appliances & built-in Micro, Pantry, & Living Room. Hardwood Floors & Stairs. 3rd Floor offers Master Bed with soaker tub & sep shower and balcony, 2nd & 3rd Beds. California shutters throughout. Excellent location close to Hwy 403, 407, QEW, Go Train, Oakville Hospital, all amenities, parks & trails. Minimum 1 Year, Seeking AAA Tenants only, no pets, no smokers. Existing BBQ on balcony can be left or removed. Tenant Pays Rent + Utilties & Hot Water Heater.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Laundry (Main) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 3 (Third) | 2.44 X 2.44 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.74 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.27 X 3.05 m |
|
| Living Room (Second) | 5.49 X 3.96 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.66 X 2.44 m |
|
| Family Room (Main) | 5.49 X 3.96 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REALTY PLUS OAKVILLEMLS®#: W13214350
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type