
Menu
3058 Janice Drive, Oakville, ON L6M 0S7



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,680
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this elegant two-storey semi-detached home located in the desirable Glenorchy neighbourhood. This four-bedroom home offers nearly 2,200 sq ft above grade and is filled with exceptional features, including a 9-foot ceiling on the main floor, a modern open-concept kitchen with upgraded stainless steel appliances, hardwood floors, a stylish staircase, and smooth ceilings. The kitchen's breakfast area opens directly to the backyard, enhancing the home's thoughtful floor plan.On the second floor, you'll find a spacious primary bedroom with a 4-piece ensuite and large closets, along with three other generously sized bedrooms, all with ample windows and closet space. The convenient main floor laundry room is equipped with upgraded washer and dryer units. A new interlock patio in the backyard provides a perfect space for outdoor entertaining.This home is bathed in abundant natural sunlight throughout the day. Situated on a quiet street near parks, walking trails, and a scenic creek, it is also close to shops, restaurants, public transit, a new hospital, and a community centre.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 3.3 X 3 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.7 X 3 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4 X 3 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5 X 4.2 m |
|
| Kitchen (Main) | 3 X 3.3 m |
|
| Dining Room (Main) | 3 X 3.5 m |
|
| Living Room (Main) | 6.3 X 3.7 m |
|
Broker: RE/MAX ABOUTOWNE REALTY CORP.MLS®#: W13055488
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type