
Menu
3062 Eberly Woods Drive, Oakville, ON L6M 0T5



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,099,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Stunning freehold, 2 car garage, townhome in Oakville's highly desirable Preserve community! Bright and spacious, this home features a functional layout with 9' ceilings on the main and second levels, filled with natural light throughout. The spacious kitchen features a large island, ample cabinetry, pantry, and stainless steel appliances, seamlessly overlooking the dining area-ideal for everyday living and entertaining. Enjoy exceptional outdoor living with rare triple balcony spaces, including a large terrace, an additional balcony on the same level, and a private balcony off the primary suite-perfect for morning coffee and quiet moments. The upper level offers three well-appointed bedrooms, including a primary retreat with walk-in closet and ensuite featuring a soaker tub and separate shower. The ground level includes an additional versatile room that can be used as a family room, home office, or even a bedroom, along with main floor laundry, a powder room, and access to a double car garage. A/C has been replaced this year, and a brand-new oven has just been installed. Ideally located close to top-rated schools, Preserve Pond, parks, trails, shopping, Trafalgar Hospital and highways. Move-in ready!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.74 X 2.74 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.9 X 2.59 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.96 X 3.84 m |
|
| Study (Second) | 2.9 X 1.98 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.81 X 3.32 m |
|
| Kitchen (Second) | 4.42 X 2.44 m |
|
| Living Room (Second) | 4.66 X 4.27 m |
|
| Bedroom 4 (Main) | 5.03 X 3.05 m |
|
Broker: RE/MAX ESCARPMENT REALTY INC.MLS®#: W13071258
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type