
Menu
3068 Eight Line, Oakville, ON L6H 0S6



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,500
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this stunning 3-storey townhouse nestled in the heart of Rural Oakville, a vibrant community close to major highways and the city of Mississauga. Enjoy a friendly NBHD atmosphere w/easy access to urban conveniences. 4 bedrooms + 3 bathrooms, perfect for families or professionals. Main floor offers 9 ceiling high, features a large, well-lit kitchen + an eat-in breakfast area, O/L the Garden. An open-concept living and dining spaces, ideal for entertaining or relaxing. 2nd floor, landed on a large sitting area w/ a picture window, can be a home office or quiet reading area before bed. The primary BR boasts a 4-piece ensuite and a large walk-in closet, accompanied by a spacious second bedroom also with a W/I closet. 3rd floor w/2 additional side-by-side bedrooms w/generous double door closet space and liner closet. The 3rdbedroom has a balcony can step out for a fresh air. Both rooms are offers unobstructed view of quiet neighborhood. This well kept over2000SF TH, has new floor for 2nd & 3rd. Entire house w/wood stairs.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Third) | 3.8 X 3.8 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.4 X 3 m |
|
| Family Room (Second) | 4.1 X 3.7 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.5 X 3 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.4 X 3.8 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.8 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.8 X 3.1 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.8 X 3.9 m |
|
| Living Room (Main) | 4.8 X 3.9 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13113976
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type