
Menu
3096 Daniel Way, Oakville, ON L6H 0V1



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
5 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,399,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Exquisite Luxury Home on a Ravine Lot in Prestigious Seven Oaks! Boasting over 5,400 sq. ft. of opulent living space, including 3,600+ sq. ft. above grade, this masterpiece is designed for those who appreciate fine craftsmanship and unparalleled detail.Step into grandeur with soaring 11' ceilings on the main floor and solid 9' wood doors throughout. Crystal chandeliers illuminate the elegant living and dining areas, creating an entertainer's dream with custom wainscoting and detailed ceiling designs.The chef's kitchen is a showstopper, featuring built-in Sub-Zero & Wolf appliances, Italian quartz countertops, and dual-tone extended cabinetry. The family room exudes warmth, showcasing a waffle ceiling, gas fireplace with stone mantle, and oversized windows that flood the space with natural light. A grand staircase with glass railings adds to the home's sophisticated charm.The primary suite is a retreat with double walk-in closets leading to a spa-inspired ensuite with upgraded marble countertops. The second bedroom boasts a wall of windows, walk-in closet, and a private 3-piece ensuite, while the third bedroom rivals the primary in size, featuring a deep walk-in closet and Jack & Jill ensuite with 9'ceilings.A professionally finished basement with soaring 10' ceilings offers a soundproofed theatre room, linear gas fireplace, and custom shelving. A roughed-in sauna/steam room and second kitchen add future potential, complete with gas range, cabinetry lighting, and appliance rough-ins.Backing onto lush green space, this home is perfectly situated near top-rated schools, parks, shopping, dining, community centers, and major highways.This is the new definition of luxury!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 2 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Mud Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Other (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 5 (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Other (Basement) | 5.79 X 3.86 m |
|
| Recreation (Basement) | 10.97 X 6.88 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.35 X 4.12 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.95 X 4.57 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.66 X 4.5 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.33 X 5.18 m |
|
| Office (Main) | 2.74 X 3.81 m |
|
| Family Room (Main) | 7.16 X 4.12 m |
|
| Other (Main) | 3.51 X 3.35 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.66 X 3.96 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.95 X 4.57 m |
|
| Living Room (Main) | 2.74 X 3.86 m |
|
Broker: CENTURY 21 INNOVATIVE REALTY INC.MLS®#: W12957396
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type