
Menu
3158 Thistlewood Gate, Oakville, ON L6M 0T1



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,699,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Perched on a premium corner lot in Oakville's sought-after Glenorchy community, this exceptional 4-bedroom, 3.5-bath executive home with approx 3055 square feet showcases a striking stone and brick façade with precast stone accents and an attached double garage. Ideally located near top-rated schools, scenic parks, Sixteen Mile Sports Complex, North Park, Fortino's, and just minutes to Oakville Trafalgar Memorial Hospital and the Uptown Core with big-box shopping, restaurants, LCBO, Beer Store, and transit hub, plus easy access to major highways and the GO Station for commuters. Inside, a refined interior features 9-foot ceilings, rich hardwood flooring, elegant tray and raised ceilings, and oversized windows that flood the home with natural light. The main level offers a private living room with wrap-around windows, a formal dining room with tray ceiling, and a chef-inspired kitchen with dark-stained cabinetry, under-cabinet lighting, granite countertops, a centre island with breakfast bar, and stainless steel appliances, including a gas range, flowing into a bright breakfast area with walkout to the fenced backyard. The spacious family room with large windows and a cozy gas fireplace provides an inviting gathering space, complemented by a powder room and sunken laundry with inside access to the double garage. An elegant oak staircase leads to four generous bedrooms and three full bathrooms, including a luxurious primary retreat with two walk-in closets and a spa-like 5-piece ensuite featuring double vanities, a soaker tub, and a glass shower, while the additional bedrooms offer raised ceilings and ensuite privileges-an ideal family home combining style, comfort, and convenience.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Second) | 4.34 X 3.73 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.31 X 5.11 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.8 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.18 X 4.88 m |
|
| Family Room (Main) | 4.88 X 4.17 m |
|
| Breakfast (Main) | 4.24 X 2.49 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.24 X 3.66 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.24 X 3.91 m |
|
| Living Room (Main) | 4.93 X 3.4 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13128734
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type