
Menu
3217 Meadow Marsh Crescent, Oakville, ON L6H 7H5



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
5 bath
6parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$6,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to 3217 Meadow Marsh Crescent, a well-maintained home located in one of Oakville's sought-after family-friendly neighbourhoods. This spacious residence offers a functional layout with bright living spaces, generous-sized bedrooms, and plenty of natural light throughout.The kitchen provides ample cabinetry and workspace, flowing seamlessly into the dining and family areas - perfect for everyday living. Enjoy a private backyard ideal for relaxing or entertaining.Conveniently situated close to top-rated schools, parks, trails, shopping, public transit, and major highways, this home offers comfort and convenience in an excellent location.A great opportunity to lease a beautiful home in the heart of Oakville.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 0 X 0 m | |
| Bedroom 5 (Second) | 3.66 X 3.75 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.27 X 3.72 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.85 X 4.39 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.02 X 3.5 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 5.22 X 4.27 m |
|
| Kitchen (Main) | 4.57 X 3.36 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.78 X 2.74 m |
|
| Office (Main) | 4.57 X 3.78 m |
|
| Family Room (Main) | 5.21 X 4.57 m |
|
| Dining Room (Main) | 6.74 X 4.33 m |
|
| Living Room (Main) | 6.74 X 4.33 m |
|
Broker: SKYBOUND REALTYMLS®#: W13156584
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type