
Menu
3220 William Coltson Avenue 309, Oakville, ON L6H 7C2



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,300
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Prime Location in Oakville! 1 Bedroom + Den Unit available for lease. Sun-filled Unit with spacious Living area with laminate floors throughout. Upgraded Kitchen with Stainless Steel Appliances & Quartz Countertops. Walkout to 45sqft Balcony facing SW. Den is perfect for a small bedroom or Office area. Good Sized Bedroom with lots of sunlight and closet space. Walking Distance to Dundas & Trafalgar, all amenities including Grocery, Retail, Schools, Transit. Minutes to 403 & 407.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Main) | 2.3 X 2.3 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3 X 3 m |
|
| Dining Room (Main) | 3 X 3.9 m |
|
| Living Room (Main) | 3 X 3.9 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.8 X 2.9 m |
|
Broker: TEAM PANAG REAL ESTATE INC.MLS®#: W12997072
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type