
Menu
3220 William Coltson Avenue 716, Oakville, ON L6H 7X9



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,100
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Upper Westside Condos 2 in Oakville, a contemporary development by Branthaven in collaboration with Kirkor Architects. This 1 bedroom, 1 bathroom suite features modern finishes and an elegant, functional layout. Residents enjoy premium amenities including a stylish social lounge, party room with entertainment kitchen, media lounge, and a state-of-the-art fitness, yoga, and movement studio. Additional highlights include a rooftop terrace and convenient pet wash station. Ideally located within desirable school zoning, including Munn's Public School (French Immersion) and Harvest Oak Public School. Experience refined condo living in a sought-after Oakville community.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.12 X 3.04 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.53 X 3.17 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.35 X 3.35 m |
|
Broker: RE/MAX EXCELLENCE REAL ESTATEMLS®#: W12998744
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type