
Menu
3220 William Coltson Avenue 517, Oakville, ON L6H 7X9



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,300
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome To This Bright and Sophisticated 1 bedroom + den in Branthaven's Upper West Side in North Oakville. This 635 SqFt suite features a traditional open concept floor plan with modern finishes including 9ft ceilings, laminate floors, ensuite laundry, kitchen with upgraded appliance package including stainless steel appliances, quartz countertops & breakfast bar & state of the art touch system technology including keyless entry! The primary suite includes blackout roller shades and a large walk-in closet. Enjoy the close proximity to the riverfront trails of Sixteen Mile Creek, shopping, restaurants, schools, Sheridan College, GO Station, 403& 407. You can even walk to local grocery stores &public transit. Amenities Include: 24/7 virtual concierge, a fully equipped fitness centre, yoga studio, co-working lounge, entertainment room, rooftop terrace with BBQ areas, and a pet wash station.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Flat) | 3.04 X 3.04 m |
|
| Den (Flat) | 2.13 X 2.07 m |
|
| Kitchen (Flat) | 2.52 X 2.14 m |
|
| Dining Room (Flat) | 4.57 X 3.35 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.57 X 3.35 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13063266
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type