
Menu
3256 Charles Fay Pass N/A 11, Oakville, ON L6M 1S2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,149,000
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
5 Elite Picks! Here Are 5 Reasons To Make This Home Your Own: 1. Spacious Kitchen Boasting W/I Pantry, Upgraded Cabinetry, Granite Countertops, Stainless Steel Appliances & Bright Breakfast Area with Patio Door W/O to Oversized Balcony. 2. Generous Open Concept Family Room with Large Window and Bright & Spacious Living/Dining Room Boasting Large Windows with Stunning Pond Views! 3. 3 Bedrooms & 2 Full Baths on 3rd Level, with Double Door Entry to Primary Bedroom Featuring W/I Closet & Upgraded 4pc Ensuite with Freestanding Soaker Tub & Separate Shower. 4. Covered Porch Entry to Large Foyer Leading to Finished Ground Level Boasting French Door Entry to Wonderful Guest/4th Bedroom Suite with W/I Closet & Upgraded 4pc Semi-Ensuite, Plus Laundry Room with Convenient Access to 2 Car Garage! 5. Enjoy the Peaceful Sights & Sounds of Nature in the Beautiful Location Overlooking Charles Fay Pond in Oakville's Thriving Preserve Community Just Minutes from Parks & Trails, Schools, Oakville's Stunning Sixteen Mile Sports Complex & Community Centre, Hospital, and the Uptown Core with Shopping, Restaurants & Many More Amenities! All This & More! Popular Mattamy Chestnut End Model with 1,952 Sq.Ft. of A/G Living Space on 3 Finished Levels! 2pc Powder Room Completes the Main (2nd) Level. Upgraded Dark Hardwood Flooring & 9' Smooth Ceilings on Ground & Main (2nd) Levels. Lovely Front Courtyard/Patio Area. Attached 2 Car Garage with Convenient Back Lane Access. Many Upgrades Thruout Including 36" High Cabinets & Granite Counters in 3 Baths, R/I for C/Vac & Natural Gas Line on Balcony, Sous Kitchen Layout with W/I Pantry, Ground Level Layout In-Law Suite/4pc Bath, Laundry Cabinets, Ensuite Bath... and More (Please See Features Sheet for More Details)!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Main) | 5.79 X 3.3 m |
|
| Bedroom 4 (Ground) | 3.45 X 2.99 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 3.3 X 2.84 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.99 X 2.84 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 4.16 X 3.7 m |
|
| Family Room (Main) | 3.35 X 3.3 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.3 X 2.43 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.5 X 2.84 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.79 X 3.3 m |
|
Broker: REAL ONE REALTY INC.MLS®#: W13056598
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type