
Menu
335 Wheat Boom Drive 1603, Oakville, ON L6H 7Y1



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,300
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Suite 1603 at 335 Wheat Boom Drive - Minto's Oakvillage. Stunning 2 year condo offering breathtaking views of Lake Ontario, a serene pond, and the Niagara Escarpment. This bright and modern 1 Bedroom + Den layout features 9-ft ceilings, floor-to-ceiling windows, and 661 sq ft of thoughtfully designed interior space plus a 58 sq ft balcony. The den is a fully enclosed room - easily used as a second bedroom, home office, or nursery.The chef-inspired kitchen impresses with stainless steel appliances, quartz countertops, a 4-foot island, valance lighting, and a stylish backsplash. The primary bedroom includes a walk-in closet, and the upgraded bathroom features an oversized shower. Blinds installed throughout. Step out onto your spacious private balcony and unwind with a view. Additional highlights include a front-loading washer/dryer, digital thermostat with security features, keyless entry, and Bell Fibe internet included. One parking spot included.Building amenities include a gym and party room. Steps to Longo's, Starbucks, Walmart, Canadian Tire, Winners, and an array of dining options. Nature lovers will appreciate the nearby scenic trails, parks, and green space. Quick access to Hwy 407/403, GO Transit, golf courses, and top-rated schools.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Main) | 1.45 X 2.11 m |
|
| Den (Main) | 3.18 X 2.29 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.18 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.73 X 2.26 m |
|
| Dining Room (Main) | 2.41 X 2.03 m |
|
| Living Room (Main) | 3.4 X 3.56 m |
|
Broker: RE/MAX PREMIER INC.MLS®#: W13140944
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type