
Menu
348 Wheat Boom Drive 6, Oakville, ON L6H 3V6



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$849,998
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Modern Style Stunning 3 Story Townhouse In the desirable Joshua Meadows community, Upgraded Top To Bottom, over $80K in Modern upgrades, 9 Ft Ceilings, Hardwood Floors throughout, Modern Style Stairs Railing, Upgraded Modern Light Fixtures, Carpet Free House, Open Concept Living/Kitchen/Dining, Rear Balcony off the Dining Area very suitable to do your BBQ Party, Upgraded Modern Kitchen with Quartz Waterfall Island & High end Built-in Stainless Steel Appliances, Enhanced cabinetry, extra storage, Master Bedroom Features Walk-in Closet Space And 3 Pc Ensuite with upgraded glass shower, The second and third bedrooms have lovely windows allowing much light, Updated washrooms with Quartz countertops, Entertain in style on your approximately 500 Sq Ft Rooftop Terrace, featuring stunning views to enjoy the Friends Gathering, Smart Lock with Camera at the front Door, Extra Deep True Side by Side 2 Car Garage Offers Plenty Of Room For Cars And Storage And it is Ready with the Electric Car Charger, Central Vacuum Rough In, Ground-level Sitting Area ideal for a welcome your Visitors, Walk To Parks, Trails, Top Schools, Public Transportation And Shopping, and Oakville Trafalgar Memorial Hospital, Move-in ready And Enjoy it.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 3 (Third) | 2.46 X 2.43 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.89 X 2.43 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.69 X 3.65 m |
|
| Dining Room (Second) | 3.62 X 3.2 m |
|
| Living Room (Second) | 3.96 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.84 X 3.26 m |
|
| Sitting (Ground) | 3.65 X 1.52 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W13074130
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type