
Menu
3489 Eternity Way, Oakville, ON L6H 0X9



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$4,250
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Available July 15, 2026! FULL TOWNHOME FOR LEASE WITH FINISHED BASEMENT! FULLY FURNISHED! LOTS OF UPGRADES! Welcome to 3489 Eternity Way in North Oakville! This Stunning End Unit townhome his available for Lease. Walk into the foyer that offers access to the garage, storage, powder room and access to the formal dining area. Open Concept Living/Kitchen area offers a gas fire place, access to the backyard. Kitchen offers an oversized island with double sink and tons of storage with taller upper cabinets. 2nd floor offers three well sized bedrooms. Primary bedroom offers a grand ensuite with frameless shower while the common bath can be found between the other bedrooms. Fully Finished Basement with bedroom, rec room and 3 pc bathroom and unfinished storage area. Additional upgrades include interlocking at the front and back yard, freshly painted, 9 ft ceiling on the mainfloor and water softener and air exchanger in the basement. Come make this home yours prior to the commencement of the new year!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Basement" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 4 (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Great Room (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.39 X 3.23 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.04 X 3.54 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 4.72 X 4.15 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.75 X 4.91 m |
|
| Powder Room (Main) | 1.52 X 1.83 m | |
| Great Room (Main) | 4.02 X 4.9 m | |
| Dining Room (Main) | 3.41 X 3.66 m |
Broker: HOMELIFE/GTA REALTY INC.MLS®#: W13212996
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type