
Menu
349 Wheat Boom Drive 330, Oakville, ON L6H 7X5



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Elevate Your Lifestyle With This Stunning 3-Bed, 3-Bath Urban Townhome Featuring A Rare 300+Sqf Private Rooftop Terrace - The Ultimate Outdoor Retreat In One Of Oakville's Most Desirable vCommunities! Thoughtfully Designed With An Open-Concept Kitchen W/ Stainless Steel Appliances &Quartz Countertop. Laminate Floor & 9' Ceiling on Main Floor. 3 Good-Sized Bedrooms W/ Primary Bdrm Features 4-pc Ensuite and W/I Closet. Enjoy The Convenience Of Smart Home Features Including Two Keyless Smart Locks And A Central Wall Pad For Seamless Control. Located Near Dundas & Trafalgar, You're Just Steps To Shopping, Dining, Schools, Parks, And Transit - WithQuick Access To Sheridan College, Oakville Hospital, 403, 407, And QEW. Includes One Parking Spot. A Perfect Blend Of Style, Comfort, And Location!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Upper) | 3.4 X 1.69 m |
|
| Laundry (Third) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 2.61 X 2.29 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 3.54 X 3 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 3.74 X 3.12 m |
|
| Kitchen (Second) | 6.28 X 3.08 m |
|
| Living Room (Second) | 6.28 X 3.08 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13056450
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type