
Menu
374 Begonia Gardens, Oakville, ON L6M 4M2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,499,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Location Location Location, Top Rated School, One of the Largest sports complex in the vicinity, A must see, walk to excellent school in the neighbourhood ,Gorgeous, Absolutely Stunning 4Br 4 Wr Remington Built Detached Home In "The Preserve"! Very Close To The School & Park!Spacious, Large Foyer! Hardwood Flr On Main Level! Upgraded Kitchen! S/S Appl, White ModernCabinetry, Exotic Quartz Counters! Oak Staircase!No Carpet Through Out. Large Master Br WithW/I Closet & 5Pc Ensuite! Bright Sun Filled Rooms! Main Flr Laundry! Garage Access To Home!Close To Shopping,403,407,Qew!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Built-In |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Fireplace | 1 |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Powder Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Recreation (Basement) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 0 X 0 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Family Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Breakfast (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: CENTURY 21 PEOPLE`S CHOICE REALTY INC.MLS®#: W13133396
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type