
Menu
405 Dundas Street W 814, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
2-Year Old Beautiful Modern Condo Apartment. Open Concept Practical Layout. 1 Bedroom And 1 Bathroom with Large Windows. Spacious Living And Dining Room With High-End Finishes. Modern SS Appliances, Quartz Countertops And 9' Ceiling. Walkout To Terrace. Located within a short drive of Highways 407 and 403, Access to GO Transit and Regional Bus. Short Walk Away From Plenty Of Shopping and Dining Offerings, Close to Top Schools. 24 Hour Concierge , Lounge and Games Room , Visitor Parking , Outdoor Terrace with BBQ and Sitting Areas.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 3.2 X 3.1 m | |
| Kitchen (Main) | 6.17 X 3.4 m |
|
| Dining Room (Main) | 6.17 X 3.4 m |
|
| Living Room (Main) | 6.17 X 3.4 m |
Broker: HOMELIFE LANDMARK REALTY INC.MLS®#: W13066308
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type