
Menu
405 Dundas Street W 226, Oakville, ON L6M 5R8



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,600
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Experience Luxury Living in this Modern Open-Concept 2-Bedroom, 2 Bathroom with Parking and Locker. 10 ft Ceilings, East Facing Unit with Lots of Natural Sunlight. Perfectly Situated in Oakville's Most Desirable Community. This Condo Offers Unmatched Convenience and Style With a Perfect Blend of Comfort and Sophistication. Modern Kitchen w/ Quartz Countertop, Designer Backsplash & S/S Appliances. Main Bedroom Features Large Windows, Closet and an Ensuite Bathroom. Second Bedroom is spacious with a Closet and Glass Sliding Doors. Laminate Flooring Throughout. Steps away from Restaurants, Shopping, Entertainment, Highways and More - Everything you Need Right at your Doorstep.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Heat Pump |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 2.56 X 3.35 m |
|
| Bedroom (Main) | 3.08 X 2.47 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.26 X 3.54 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.05 X 3.69 m |
|
| Living Room (Main) | 3.05 X 3.69 m |
|
Broker: Avenue Group Realty Inc.MLS®#: W13124980
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type