
Menu
405 Dundas Street LPH05, Oakville, ON L6M 4P9



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,200
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Distrikt Trailside! Abundance of Natural Light and an Open Concept Design. The 1 Bedroom Layout Features A Spacious 597 sqft of Living space With Luxurious Finishes. The Kitchen Is Equipped with Modern Stainless-Steel Appliances, Quartz Countertops, And A 9' Ceiling. Step Out onto a huge balcony with an unobstructed view. Conveniently Located Near Highways 407 And 403, With Easy Access to Go Transit and Regional Bus. You'll Also Be Just a Short Stroll Away from Plenty of Shopping and Dining Options. Enjoy The Building's 24-Hour Concierge, Lounge and Games Room, Visitor Parking, Outdoor Terrace with Bbq and Sitting Areas, And Even a Pet Washing Station!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Main) | 3.04 X 2.8 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.59 X 4.57 m |
|
| Living Room (Main) | 3.59 X 4.57 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.49 X 3.53 m |
|
Broker: CITYVIEW REALTY INC.MLS®#: W13125714
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type