
Menu
405 Dundas Street W 101, Oakville, ON L6M 5P4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,600
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Sleek & modern 2-bed, 2-bath luxury condo apartment boasting an abundance of natural light! Features a highly practical, open-concept layout with a spacious living & dining area adorned with premium high-end finishes. Gourmet kitchen showcases modern stainless steel appliances, quartz countertops, and soaring 15-foot ceilings. Walk out to your massive, private 202. ft. terrace-perfect for relaxing or entertaining! Unbeatable location just minutes to Highways 403 & 407, GO Transit, and regional buses. Steps to premier shopping and dining. Luxury building amenities include a 24-hour concierge, lounge/games room, visitor parking, outdoor BBQ terrace. A must-see!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Elevator | Yes |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Main) | 3.05 X 3.05 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.05 X 3 m |
|
| Living Room (Main) | 4.19 X 3 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.51 X 3.33 m |
|
Broker: RIGHT AT HOME REALTYMLS®#: W13148970
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type