
Menu
4105 Channing Crescent E Basement A, Oakville, ON L6H 3R3



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,150
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Legal Basement One Bedroom with One Car Parking shared space. Brand Newer with all Heated Floor Basement apartment in Oakville Gas Stove Dishwasher with separate entrance and shared Side yard with one car parking. Sharing Kitchen and Bathroom with other Tenant in Second Bedroom for Single person occupancy only, The Living and Kitchen area have two Large egress windows for more light and ventilation. The flooring is Heated and Engineered Hardwood to make the winters cozy with separate Thermostat installed for different zones. Pot Lights installed in all rooms with carbon monoxide alarms. Bathroom has heated floor. Next to Natural heritage system and walks and trail.Have community park for the kids and adults to spend their evening time. Easy access to Trafalgar GO Station and 407 is minutes away. 20 to 30 minutes to Downtown Toronto by car drive. Note Pictures from previous listing. Furnished option available.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| UFFI | No |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "In Area" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Basement) | 2.3 X 1.38 m |
|
| Bedroom (Basement) | 3.6 X 2.4 m |
|
| Kitchen (Basement) | 4 X 5.5 m |
|
| Living Room (Basement) | 4 X 5.5 m |
|
Broker: iCloud Realty Ltd.MLS®#: W13138054
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type