
Menu
412 Silver Maple Road S 512, Oakville, ON L6H 0S2



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,950
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome To Post Condos Oakville, Where Luxury Living Meets Ultimate Convenience! This Beautiful Modern 1-Bedroom, 1-Bathroom Suite In City Pointe Heights Offers 520 Sq. Ft. Of Thoughtfully Designed Space, Featuring A Sleek Kitchen With Quartz Countertops And Stainless Steel Appliances. The Unit Also Comes With Amazing Features Which Include Nine Foot Ceiling, Large Balcony, A Full Upgraded Washroom, 1 Parking & 1 Locker. Ideally Located Near Hwy 403, 407 & QEW, The GO Train, Costco, Grocery Stores, Top-Rated Schools, Sheridan College, Oakville Trafalgar Hospital, Restaurants, Cafes, Place For Worship, With Parks And Trails Nearby For Outdoor Leisure. This Condo Provides Seamless Access To Everything You Need. Enjoy Premium Building Amenities, Including A Concierge, Rooftop Terrace, Dining/Party Room, Fitness And Yoga Studio, And Even A Pet Grooming Room. This Is Your Opportunity To Live In A Stylish Home In One Of Oakville's Most Sought-After Locations!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | South |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Primary Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: CAPITAL NORTH REALTY CORPORATIONMLS®#: W13062384
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type