
Menu
412 Silver Maple Road 515, Oakville, ON L6H 7X8



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,200
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
*See 3D Tour* 1+1 Corner Unit With Floor-To-Ceiling Windows Filled With Natural Light And A Step-Out Balcony From The Living Room. Perfectly Located With Groceries, Shopping Plazas, Restaurants, Parks Within Walking Distance And Public Transit At Your Doorstep, This Stunning Unit Boasts Unobstructed Views, High-End Laminate Flooring Throughout, And A Practical Layout With 9 Ft Smooth Ceilings. The Modern Kitchen Features Upgraded Extended Tall Cabinets, Quartz Countertops, Stainless Steel Appliances, And A Sleek Subway Tile Backsplash. The Barrier-Free Design Includes Extra-Wide Doors For Accessibility. Building Amenities Include A Rooftop Patio And Party Room. One Parking Spot And One Locker Are Included. Don't Miss This Move-In-Ready Gem!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Fan Coil |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1010 - JM Joshua Meadows |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 2.44 X 1.86 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.11 X 3.05 m |
|
| Kitchen (Flat) | 6.46 X 3.61 m |
|
| Dining Room (Flat) | 6.46 X 3.61 m |
|
| Living Room (Flat) | 6.46 X 3.61 m |
|
Broker: RE/MAX GOLD REALTY INC.MLS®#: W13151250
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type