
Menu
509 Dundas Street W 403, Oakville, ON L5M 5P4



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,600
Listed on Apr 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Modern 2-bedroom, 2-bathroom condo for lease in a desirable Oakville location. Built in 2023, this bright unit features 9 ft ceilings and an open-concept layout with contemporary finishes throughout. Kitchen includes stainless steel appliances, quartz countertops, and laminate flooring. Living room with walk-out to private balcony. Primary bedroom offers a walk-in closet and 4-piece ensuite. Good-sized second bedroom with large closet and window. Ensuite laundry for added convenience. Includes 1 parking space and 1 locker and Internet. Located at Dundas St W and Neyagawa Blvd, steps to plaza with banks, restaurants, shopping, and daily amenities. Walking distance to Sixteen Mile Creek with trails. Easy access to public trasit and major highways. Suitable for professionals or small families.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | None |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | South West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Foyer (Main) | 2.18 X 1.14 m |
|
| Bedroom 2 (Main) | 2.87 X 2.4 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 3.2 X 3.18 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.08 X 2.36 m |
|
| Living Room (Main) | 5.08 X 3.63 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W12997218
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type