
Menu
509 Dundas Street W 507, Oakville, ON L6M 5P4

Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,650
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Experience upscale living in this newer luxury 2-bedroom, 2-bath corner suite at the highly sought-after Dunwest Condos by Greenpark in Oakville. Offering 875 sq. ft. of thoughtfully designed living space plus a 59 sq. ft. balcony, this bright and modern suite features premium upgrades throughout, including stainless steel appliances, quartz countertops, laminate flooring, smooth ceilings, and soaring 9-foot ceilings. Enjoy an exceptional open-concept layout with expansive windows that fill the space with natural light and showcase beautiful northeast views. Additional upgrades include extra light fixtures and contemporary finishes throughout. Amazing value with 1 parking space and 1 locker included. High-speed internet is also included in the maintenance fees. Immediate occupancy available. Option to rent a second parking space for an additional cost. Ideally located steps to scenic trails, top-rated schools, shopping in the same plaza, and public transit. Convenient access to Highways 403 and 407 makes commuting effortless.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North East |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Main) | 3.12 X 2.9 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 4.01 X 3.1 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.94 X 5.38 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.94 X 5.38 m |
|
| Living Room (Main) | 5.94 X 5.38 m |
|
Broker: HOMELIFE/BAYVIEW REALTY INC.MLS®#: W13114320
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type