
Menu
509 Dundas Street 709, Oakville, ON L6M 5P4



Login Required
Create an account or to view all Images.
1 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,250
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to Dunwest Condos in the highly sought-after North Oakville community, built by the reputable Greenpark Homes. This beautifully designed open-concept 1 Bedroom + Den suite offers modern living with a functional and spacious layout. The unit features soaring 9-foot ceilings, elegant ceramic tile flooring, stylish quartz countertops, and stainless steel appliances, creating a contemporary and sophisticated atmosphere throughout. The versatile den provides the perfect space for a home office, study area, or guest space. Enjoy seamless indoor-outdoor living with a walk-out to a private balcony, perfect for relaxing or entertaining. Located in one of Oakville's fastest-growing neighborhoods, residents benefit from convenient access to major highways, public transit, shopping, Fortinos restaurants, parks, trails, and top-rated schools.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1008 - GO Glenorchy |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Flat) | 1.98 X 1.68 m |
|
| Bedroom (Flat) | 3.15 X 2.74 m |
|
| Kitchen (Flat) | 6.17 X 2.11 m |
|
| Living Room (Flat) | 3.4 X 2.11 m |
|
Broker: SAM MCDADI REAL ESTATE INC.MLS®#: W13120960
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type