
Menu
561 Settlers Road W, Oakville, ON L6M 1N7



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
4 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,800
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
You Have Arrived! This Semi, over 2500 sq ft, is an absolute Beauty. Simple AND Elegant! Located on a quite street in Oakville in a Nice neighborhood between HWY 407 and Dundas St. Spacious and Bright Bedrooms, Living, Dinning, Breakfast, and Family room. With Laundry on 2nd flr, it Saves you the hassle. Uniquely HUGE Family Room with Electric Fireplace and a step out to a small balcony. Kitchen with a W/O to backyard with a lot of Cabinetry and an Island with a sink provides a lot of working space and convenience. S/S appliances. Fenced Backyard. Access Door from the Garage to the house with Remote Door Opener. High Efficiency furnace saves you $$. Windows in Every room. Unfinished Basement providing a lot of storage space. Photos Virtually Staged. A MUST SEE! DO NOT MISS THIS OPPORTUNITY!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1016 - SH Sixteen Hollow |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | "Laundry Room" |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Laundry (Second) | 4.5 X 3 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 6.4 X 4.27 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.18 X 3.02 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.3 X 3.05 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.63 X 2.77 m |
|
| Family Room (Ground) | 4.75 X 3.54 m |
|
| Breakfast (Ground) | 2.65 X 2.65 m |
|
| Kitchen (Ground) | 5.03 X 2.65 m |
|
| Dining Room (Ground) | 3.35 X 2.93 m |
|
| Living Room (Ground) | 4.88 X 3.57 m |
|
Broker: EXP REALTYMLS®#: W13123976
Population
Gender
male
female
50%
50%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings3404
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
77%
23%
Age of Home (Years)
Structural Type