
Menu



Login Required
Real estate boards require you to be signed in to access this property.
to see all the details .
3 bed
3 bath
2parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,850
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Location, space, and neighbourhood - this property has it all. Welcome to this beautifully designed semi-detached home in one of Oakville's most desirable communities. Featuring stylish finishes, abundant natural light, and a functional layout, this home offers the perfect balance of comfort and modern living.The open-concept main floor is ideal for everyday living and entertaining, with seamless flow between the kitchen, dining, and living areas. Spacious bedrooms provide flexibility for families, professionals, or downsizers alike.A standout feature is the bright third-level great room - a private retreat filled with natural light, perfect for relaxing, working from home, or enjoying quiet time away from it all.A rare find with a double car garage, this home is conveniently located near parks, trails, shopping, restaurants, transit, and major highways. Situated in an excellent school district including White Oaks Secondary School, Holy Trinity Catholic Secondary School, Sunningdale Public School, St. Mary Catholic Elementary School, St. Andrew Catholic Elementary School, and Post's Corners Public School.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Great Room (Third) | 7.72 X 5.28 m | |
| Bedroom (Second) | 4.01 X 2.44 m |
|
| Bedroom (Second) | 3.66 X 2.62 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 4.27 X 3.33 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.05 X 2.82 m | |
| Kitchen (Main) | 4.67 X 2.29 m |
|
| Living Room (Main) | 4.27 X 3.66 m |
|
| Dining Room (Main) | 3.66 X 3.05 m |
|
Broker: HOMELIFE/MIRACLE REALTY LTDMLS®#: W13107868
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type