
Menu
1227 Riverbank Way, Oakville, ON L6H 6X4



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
4 bath
8parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,998,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
MUSKOKA-LIKE SETTING BACKING ONTO A RAVINE! LUXURY LIVING IN AN EXCLUSIVE ENCLAVE! MAIN FLOOR PRIMARY RETREAT! PROFESSIONALLY FINISHED WALKOUT LOWER LEVEL! Welcome to 1227 Riverbank Way, an exceptional residence in prestigious Valleyview Estates, tucked away at the end of an extremely private cul-de-sac. Upon arrival, you'll be captivated by the striking stone and stucco exterior, natural stone driveway, majestic trees, and lush landscaping. The centrepiece of the main level is the dramatic living room featuring a soaring 15'8 vaulted ceiling with decorative beams and a corner gas fireplace. A chef-inspired Downsview Kitchen with custom cabinetry, granite countertops, designer backsplash, premium stainless steel appliances, centre island, breakfast area, and walkout to the composite deck is ideal for effortless indoor/outdoor living. The rare main floor primary retreat offers a private balcony, vaulted ceiling, gas fireplace, walk-in closet, and spa-inspired five-piece ensuite with double sinks, vanity area, and luxurious soaker tub. Two additional bedrooms and a four-piece bathroom with skylight are located on the upper level. Professionally finished in 2018, the walkout lower level extends the living space even further with an oversized recreation/games area, two bedrooms, three-piece bathroom, and family room with patio access - ideal for multi-generational living. Notable updates include furnace and central air (2023), hardwood flooring throughout the upper level (2018), shingles (2018), and epoxy garage floors (2023). The tranquil backyard oasis showcases an expansive composite deck, natural stone patios and steps, stone benches, extensive river rock, landscape lighting, and the ultimate in privacy. This one-of-a-kind setting is surrounded by an extensive trail network along Sixteen Mile Creek, Lions Valley Park, forests, and greenspace, offering an unparalleled blend of luxury, nature, elegance, and lifestyle. (certain images have been virtually staged)
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 2 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Other (Lower) | 4.04 X 7.39 m | |
| Utility Room (Lower) | 3.53 X 1.68 m | |
| Bathroom (Lower) | 1.78 X 3.68 m |
|
| Bedroom 5 (Lower) | 3.2 X 3.02 m |
|
| Bedroom 4 (Lower) | 9.3 X 3.66 m |
|
| Mud Room (Lower) | 2.06 X 2.44 m |
|
| Family Room (Lower) | 6.96 X 3.58 m |
|
| Recreation (Lower) | 9.47 X 8.33 m |
|
| Bathroom (Second) | 3.02 X 2.49 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 5.23 X 3.63 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 3.63 X 4.5 m |
|
| Bathroom (Main) | 5.26 X 3.96 m |
|
| Primary Bedroom (Main) | 5.99 X 8.46 m |
|
| Laundry (Main) | 2.21 X 2.92 m |
|
| Bathroom (Main) | 2.08 X 1.65 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.17 X 5.72 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.81 X 4.22 m |
|
| Dining Room (Main) | 5.18 X 4.04 m |
|
| Living Room (Main) | 5.61 X 6.15 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE REAL ESTATE SERVICES LTD.MLS®#: W13215172
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type