
Menu
2256 MARGOT Street, Oakville, ON L6H 3M7



Login Required
Create an account or to view all Images.
3 bed
3 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,124,999
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Location, location, location. This stunning freehold 3-bedroom, 2.5-bathroom townhouse is nestled in the highly sought-after River Oaks community. Step inside to gleaming hardwood floors and an abundance of natural light that fills the home. The spacious living and dining area features a cozy gas fireplace, wired sound system, and picturesque views overlooking River Oaks Park. The kitchen offers stainless steel appliances, a bright eat-in breakfast area, and a walkout to a beautifully landscaped backyard. Designed for both relaxation and entertaining, the backyard is wired for sound, features tall ornamental grasses for added privacy, and includes a convenient gate with direct access to nearby walking trails. Enjoy summer evenings on the deck with stunning sunsets, perfect for BBQs or relaxing by the fire pit. Upstairs, Sonotube skylights flood the space with natural light. The generous primary bedroom features a walk-in closet with built-in organizers and a spa-like ensuite complete with an impressive multi-jet shower. Two additional well-sized bedrooms offer ample closet space. The finished lower level is also wired for sound and includes a large family room with custom built-ins and a gas fireplace-ideal for movie nights or gatherings. Located in a prime area, River Oaks offers close proximity to top-rated schools, shopping, recreation centres, parks, trails, and easy highway access for commuters.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 2 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Breakfast (Main) | 3.4 X 2.4 m | |
| Family Room (Basement) | 6.9 X 3.8 m | |
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bathroom (Second) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3 X 3.2 m | |
| Bedroom 2 (Second) | 3.5 X 3.4 m | |
| Primary Bedroom (Second) | 5.4 X 3.3 m | |
| Bathroom (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.4 X 2.8 m | |
| Living Room (Main) | 0 X 3.4 m | |
| Workshop (Basement) | 4.7 X 3 m | |
| Laundry (Basement) | 4.8 X 3.3 m | |
| Dining Room (Main) | 4 X 3.4 m |
Broker: Century 21 Miller Real Estate Ltd.MLS®#: W13208858
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type