
Menu
2349 Strawfield Court, Oakville, ON L6H 6C2



Login Required
Create an account or to view all Images.
4 bed
3 bath
3parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$899,900
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Gorgeous and exceptionally spacious freehold townhome in the highly desirable community!Offering almost 1,500 sq. ft. of beautifully upgraded living space, this home features a uniquecarport + garage design and is situated on a lovely, quiet street.The bright eat in kitchen boasts a large pantry and walk out to stunning custom three tiereddecks, perfect for entertaining and outdoor enjoyment. Elegant wide-plank laminate flooringflows throughout the home, complemented by brand-new never used carpet on the stairs, fresh neutral paint,and stylish pot lights in the living area.Enjoy peace of mind with brand-new Whirlpool appliances, all covered by a 5 year extendedwarranty. The fully fenced backyard adds privacy and functionality for families and gatheringsalike.Excellent rental or in-law suite potential with a ground-level room featuring a separateentrance and full bathroom.Ideally located within 5 minutes of 4 top-rated schools, hospitals, grocery stores, parks,shopping, restaurants, and many other everyday amenities, offering exceptional convenience forfamilies and professionals alike.A perfect opportunity for families, investors, or multi-generational living in one ofOakville's most sought-after neighbourhoods!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Utility Room (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Foyer (Ground) | 0 X 0 m |
|
| Great Room (Ground) | 3 X 2.6 m |
|
| Bedroom 3 (Third) | 2.9 X 2.85 m |
|
| Bedroom 2 (Third) | 2.9 X 2.85 m |
|
| Primary Bedroom (Third) | 5.15 X 2.76 m |
|
| Kitchen (Second) | 3.71 X 2.92 m |
|
| Breakfast (Second) | 3.71 X 2.92 m |
|
| Dining Room (Second) | 4.78 X 2.87 m |
|
| Living Room (Second) | 5.84 X 3.63 m |
|
Broker: RE/MAX REAL ESTATE CENTRE INC.MLS®#: W13164114
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type