
Menu
2370 Eden Valley Drive, Oakville, ON L6H 6K9



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$1,600,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
A Rare Offering In River Oaks -This Spacious, comfortable, functional home In one of Oakville's most sought-after family communities. With 3,500 square feet of living space on 3 levels, a spa-like gardens and pool, 4 generously sized bedrooms plus a fully finished basement with an additional bedroom and full bathroom, this home offers exceptional versatility for growing families or multi-generational living. The open concept living and dining area, create an elegant atmosphere perfect for entertaining. The bright south-facing family room, anchored by a cozy gas fireplace-creating the perfect balance of warmth and sophistication. The bright, eat-in kitchen opens up to a stunning backyard oasis with spa-like pool, perfect for relaxing, playing, or hosting summer BBQs. Hardwood and ceramic floors on main level. Upstairs, the spacious primary suite is a true retreat, featuring a walk-in closet, 5-piece ensuite and a cozy sitting area ideal for reading or unwinding after a long day. Each additional bedroom offers ample room and natural light, ensuring comfort for the whole family. The finished basement expands your living space with a fifth bedroom, full bathroom, a large open area with two-sided fireplace, that can be customized as a home office, gym, entertainment lounge, or creative studio. Much More Located within the top-ranking White Oaks Secondary school with IB,this home is ideal for families seeking quality education. Just 10 minutes to the GO Station and 8 minutes to QEW and HWY 407, you'll enjoy effortless commuting. Surrounded by the natural beauty of Sixteen Mile Creek, and close to Glen Abbey Golf Club, Trafalgar Memorial Hospital, restaurants, supermarkets, and everyday amenities.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | IngroundOutdoorOther |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Den (Basement) | 3.66 X 3.05 m |
|
| Game Room (Basement) | 5.76 X 4.56 m |
|
| Recreation (Basement) | 6.15 X 2.95 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 3.66 X 3.23 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 4.48 X 3.23 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 5.49 X 3.46 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.42 X 3.88 m |
|
| Breakfast (Ground) | 3.66 X 3.3 m |
|
| Kitchen (Ground) | 3.05 X 2.95 m |
|
| Family Room (Ground) | 5.16 X 3.3 m |
|
| Dining Room (Ground) | 7.55 X 3.18 m |
|
| Living Room (Ground) | 7.55 X 3.18 m |
|
Broker: BAY STREET GROUP INC.MLS®#: W13108468
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type