
Menu
2481 Taunton Road 701, Oakville, ON L6H 0G3



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,300
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to modern condo living in the heart of North Oakville! This bright and efficiently designed suite offers a functional open-concept layout with stylish, contemporary finishes throughout. The sleek kitchen features stainless steel appliances, modern cabinetry, and a clean backsplash, flowing seamlessly into the living area-perfect for comfortable everyday living. Large windows bring in plenty of natural light and offer unobstructed views. The well-sized bedroom includes a walk-in closet, while the versatile den is ideal for a home office or added flexibility. A modern bathroom and the convenience of in-suite laundry complete this thoughtfully designed unit. Ideally located close to all major amenities including shopping, restaurants, banks, gyms, and more. Perfect for commuters with easy access to public transit and major highways. Enjoy access to excellent building amenities including 24-hour concierge service, outdoor pool, gym, party room, yoga studio and more. A fantastic opportunity for tenants seeking comfort, convenience, and modern living in one of Oakville's most desirable communities!
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bathroom (Main) | 1.52 X 2.74 m |
|
| Den (Main) | 1.99 X 2.6 m | |
| Primary Bedroom (Main) | 3.09 X 3.29 m |
|
| Kitchen (Main) | 2.69 X 2.7 m | |
| Living Room (Main) | 4.6 X 8.7 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE BURLOAK REAL ESTATE SERVICESMLS®#: W13008684
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type