
Menu
2489 Taunton Road 917, Oakville, ON L6H 3R9



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
1 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,300
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Welcome to this modern 1 bedroom plus den condo located in the highly sought-after Oak & Co.community in Oakville. This bright and spacious unit offers a well-designed layout featuring a generous bedroom, a full bathroom, and a versatile den that's perfect for a home office or study space. Enjoy contemporary finishes throughout, a sleek kitchen with stainless steel appliances, in-suite laundry, and a private balcony for relaxing outdoors. Residents have access to exceptional amenities including 24-hourconcierge and security, a fully equipped fitness center with an aerobics area, an outdoor pool, a BBQ terrace, a stylish party room with a kitchenette and bar, guest suites, and a boardroom. Ideally situated just steps from shops, restaurants, parks, and public transit, and only minutes from highways and downtown Oakville, this condo offers both comfort and convenience. Located in a AAA location, this condo is just steps away from all major grocery stores, shops, restaurants, and cafes, offering unmatched convenience. Photos of unit have been previously staged, unit is currently vacant.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Baseboard |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | "In-Suite Laundry" |
| Pool Features | |
| Exposure | North West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Living Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Dining Room (Main) | 0 X 0 m |
|
| Kitchen (Main) | 0 X 0 m |
|
| Den (Main) | 0 X 0 m |
|
| Bedroom (Main) | 0 X 0 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE SIGNATURE REALTYMLS®#: W13038594
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type