
Menu
2551 Sixth Line 2, Oakville, ON L6H 0H7



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,600
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Discover This Fantastic And Highly Sought-After 2-Storey Stacked Stunning 2 Bed 2 Bath Corner Unit In The Desirable River Oaks Area, Built By Fernbrook. Offering The Perfect Blend Of Urban Living And Natural Beauty, This Home Features Light Flooring And Cabinetry That Create A Bright, Airy Feel Throughout. The Updated Kitchen Boasts A Stylish Backsplash, Quartz Countertops, And Stainless Steel Appliances. The Unit Is Loaded With Upgrades: Carpet-Free, Bedroom-Level Laundry With Front-Loading Washer And Dryer, Upgraded Stairs Leading Into The Unit, Ample Storage, And No Above Neighbors. The Complex Is Conveniently Located Within Walking Distance To Shops, Restaurants, Parks, Trails, Public Transit, Recreation Centers, And Schools.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | West |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Upper) | 10 X 8.76 m |
|
| Primary Bedroom (Upper) | 14.83 X 10 m |
|
| Kitchen (Main) | 8.82 X 8.07 m |
|
| Living Room (Main) | 17.09 X 10.99 m |
|
Broker: UNIONE GROUP INC.MLS®#: W13159476
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type