
Menu



Login Required
Real estate boards require you to create an account to view sold listing.
to see all the details .
5 bed
4 bath
2parking
sqft *
Sold
List Price:
$949,000
Sold Price:
$900,000
Sold in May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Gorgeous Freehold Townhome shows amazing! Very Bright with High Ceilings and Large Windows. Modern Eat-In Renovated Kitchen with Upgraded White Cabinets, Backsplash, Quartz Counters & Stainless-Steel Appliances. Upgraded Baseboards.Spacious Master features 4pc Ensuite. Upper Level Retreat (29 ft x 12 ft) perfect for 4th Bedroom, home office or family room. Quality finished basement with rec room, extra bedroom, hardwood stairs, pot lights and 3pc bath. Cold Cellar. Private Backyard with Interlocking Patio and Mature Landscaping. Enjoy the quiet front porch facing a Park and Greenspace! New Furnace and Air Conditioner (2023), New Roof (2013), New Kitchen (2016), Many New Windows (2016).
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Detached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom (Basement) | 3.45 X 3.15 m |
|
| Recreation (Basement) | 5.11 X 3.28 m |
|
| Bedroom 4 (Third) | 9.04 X 3.84 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.1 X 2.64 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 2.74 X 2.57 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 3.86 X 2.97 m |
|
| Breakfast (Main) | 3.02 X 2.97 m |
|
| Kitchen (Main) | 3.32 X 3.05 m |
|
| Dining Room (Main) | 6.02 X 3.76 m |
|
| Living Room (Main) | 6.02 X 3.76 m |
|
Broker: SUTTON GROUP - SUMMIT REALTY INC.MLS®#: W12974156
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type