
Menu
297 Oak Walk Drive 1808, Oakville, ON L6H 3R6



Login Required
Create an account or to view all Images.
2 bed
2 bath
1parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$3,100
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Located in the heart of Oakville. This 2-bedroom, 2-bathroom condo on the 18th floor features breathtaking city views. Laminated Floor throughout, 9 ft Ceilings, high-end finishes, Modern Kitchen, Large Windows with Lots of natural lights, bright and airy. Additional features include a dedicated parking space and a private storage locker. The building offers impressive amenities, including a state-of-the-art fitness centre, yoga studio, party room, concierge, rooftop terrace, and visitor parking. Convenient Location Just Steps To Shopping Mall, Bank, Retail Stores, LCBO, Plaza, Tim Hortons, Transit At Door Steps, Close To Shops, Oakville GO,QEW/403/407, Sheridan College, Parks, Hospital, and Much More! Pictures were taken before the current tenant moved in.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | No |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Garage | Underground |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Heating | Yes |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | |
| Laundry Level | Ensuite |
| Pool Features | |
| Exposure | North |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 2 (Flat) | 3.13 X 2.74 m |
|
| Primary Bedroom (Flat) | 3.3 X 3.2 m |
|
| Kitchen (Flat) | 3.35 X 2.7 m |
|
| Dining Room (Flat) | 4.27 X 8.23 m |
|
| Living Room (Flat) | 4.27 X 8.23 m |
|
Broker: ROYAL LEPAGE TERREQUITY REALTYMLS®#: W13138798
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type