
Menu
376 Carrier Lane, Oakville, ON L6H 5E9



Login Required
Create an account or to view all Images.
5 bed
4 bath
4parking
sqft *
NewJust Listed
List Price:
$2,040,000
Listed on May 2026
Ready to go see it?
Looking to sell your property?
Get A Free Home EvaluationListing History
Loading price history...
Description
Perfect for multigenerational living, this stunning family residence features a luxurious In-Law Suite with separate entry and designed for ultimate comfort and privacy. Nestled on a premium lot, this meticulously maintained home offers an unparalleled lifestyle backing directly onto pristine greenspace and the scenic Crosstown Trail. The grand two-story foyer features an elegant arched window while a sweeping, custom hardwood staircase acts as a dramatic architectural centerpiece. Rich hardwood flooring adorns the main level, where both the formal living and dining rooms boast bright bow windows and flow seamlessly together to create an ample space perfect for hosting large family gatherings. A chef's kitchen serves as the heart of the home, showcasing timeless white cabinetry, a stylish center island, stainless steel appliances with a five-burner gas stove, and a walk-out to a large rear deck with modern glass railings, a gas line for your BBQ, and custom deck strip lighting (2025). Cozy up in the family room next to the traditional wood-burning fireplace, or retreat to the dedicated main floor home office featuring a custom built-in bookcase. The upper level introduces a private sanctuary with modern laminate flooring across four generous bedrooms, including a primary retreat with a walk-in closet and a five-piece ensuite. The lower level reveals the true crown jewel: an incredible in-law suite with a separate entrance, a full kitchen with a dishwasher, private laundry, a rec room with a modern bar and included pool table, and a massive fifth bedroom serviced by a spa-like five-piece oasis with heated flooring (2025) and multi-spray body jets. Boasting top-tier mechanicals including a Lennox furnace (2021), A/C (2021), tankless water heater (2021), a 200-amp panel, an EV charging outlet (2025), a hardwired Lorex security system (2025), smart dimmers (2025), and a brand-new interlock walkway and rear patio, plus accent soffit lighting.
Extras
Details
| Area | Halton |
| Family Room | Yes |
| Heat Type | Forced Air |
| A/C | Central Air |
| Water | Yes |
| Garage | Attached |
| Neighbourhood | 1015 - RO River Oaks |
| Fireplace | 1 |
| Heating Source | Gas |
| Sewers | Sewer |
| Laundry Level | |
| Pool Features | None |
Rooms
| Room | Dimensions | Features |
|---|---|---|
| Bedroom 5 (Basement) | 5.28 X 3.45 m |
|
| Kitchen (Basement) | 6.3 X 1.68 m |
|
| Game Room (Basement) | 5.08 X 3.12 m |
|
| Recreation (Basement) | 10.87 X 3.17 m |
|
| Bedroom 4 (Second) | 4.44 X 3.66 m |
|
| Bedroom 3 (Second) | 3.66 X 3 m |
|
| Bedroom 2 (Second) | 4.42 X 3.66 m |
|
| Primary Bedroom (Second) | 6.48 X 3.84 m |
|
| Laundry (Main) | 2.95 X 1.78 m |
|
| Den (Main) | 3.12 X 3 m |
|
| Kitchen (Main) | 5.97 X 3.43 m |
|
| Family Room (Main) | 5.16 X 4.04 m |
|
| Dining Room (Main) | 4.24 X 3.63 m |
|
| Living Room (Main) | 5.49 X 3.61 m |
|
Broker: MARTIN GROUPMLS®#: W13153338
Population
Gender
male
female
45%
55%
Family Status
Marital Status
Age Distibution
Dominant Language
Immigration Status
Socio-Economic
Employment
Highest Level of Education
Households
Structural Details
Total # of Occupied Private Dwellings930
Dominant Year BuiltNaN
Ownership
Owned
Rented
48%
52%
Age of Home (Years)
Structural Type